Önfejlesztés

Életmódváltás vagy életmód átalakítás?

Életmódváltás. Mikor vágjunk bele? Mindenkinek a fejében ott motoszkál, hogy lehetne jobban is csinálni. Lehetne egészségesebben táplálkozni, lehetne többet mozogni, lehetne többet fejlődni, lehetne kevesebb stressz az életünkben. A legtöbben meg is maradnak gondolati szinten és beérik azzal, ami van. Akik viszont tisztelik és becsülik önmagukat, azok tesznek is azért, hogy javítsanak az életminőségükön.

Az életmódváltás célja, hogy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb életet teremtsünk magunknak és pozitív dolgokat húzzunk be. Persze nem könnyű és nem is megy egyik pillanatról a másikra. Ezért is sokkal jobb lenne az életmódváltás helyett inkább az életmód átalakítás kifejezést használni, ugyanis ez egy folyamat.

 

Az életmódváltás lépései:

A nulladik lépés a kiváltó okkal való elégedetlenség növelése. A legtöbben akkor határozzák el magukat a változás mellett, mikor egy fájó pont az életükben már elviselhetetlenné válik. A leggyakoribb kiváltó ok egészségügyi probléma szokott lenni. Más kiváltó ok lehet még a túlzott stressz, szorongás, motiválatlanság, boldogtalanság és a személyes fejlődés iránti igény. (Sajnos ez utóbbi a legritkább, pedig mennyi bajtól megkímélhetnénk magunkat, ha ez lenne a fő motivációnk.)

Tehát, ha már eléggé fáj valami, akkor megszülethet a döntés, hogy változtatni fogunk.

 

Az első lépés a tervezés. Rengeteg úton indulhatsz el, és nem is biztos, hogy elsőre sikerül kiválasztanod a megfelelőt. Először tehát tájékozódj, nézz körül, hogy neked mi lehet a megfelelő irány! Ha megvan, akkor meg kell határozni azokat az egészséges szokásokat, amelyeket be szeretnél vezetni, és azokat az egészségtelen szokásokat, amelyeket ki szeretnél küszöbölni. Tervezd meg, hogy mikor és hogyan fogod bevezetni az új szokásaidat.

Tipp: Használd a lépésről-lépésre módszert. Miért? Mert, ha egyszerre akarsz minden újat bevezetni az életedbe, a szervezeted pánikba fog esni, és tiltakozni fog ellene. Ez fizikai és mentális tünetekben is jelentkezhet.

Például, ha ki akarod iktatni a cukrot az életedből, nem előnyös egyik napról a másikra megtenned. Ilyenkor ugyanis olyan durva cukoréhséged lehet, hogy le kell láncolni magad, nehogy kipakold a hűtőt. Ha apránként hagyod el a cukrot, a tested jobban fogja venni az akadályt.

Bármilyen hirtelen változás sokkolja a szervezeted, mert kibillenti a biztonságérzetből és ez kiszámíthatatlan tünetekkel járhat. Türelmesen szoktasd magad az újdonságokhoz!

 

Második lépés, ha már kész a terv, akkor jöhet a szokásformálás. Le kell vetkőzni a rossz szokásokat és jobbakkal helyettesíteni. Itt is igaz, hogy egyszerre ne vezess be túl sok újdonságot az életedbe, a szervezetednek fizikálisan és mentálisan is szüksége van arra, hogy legyen ideje alkalmazkodni.

A szokásformálás kezdetben egy tudatos folyamat, oda kell figyelned például, hogy mi kerülhet a tányérodra. Ez baromi nehéz lehet, de csak az elején, ugyanis egy idő után a szokásból rutin lesz. A rutin esetében pedig már ösztönösen csinálod a dolgokat, az önfegyelem és a feszült figyelem a háttérbe vonulhat.

 

A harmadik lépés a soha véget nem érő lépés: a változás fenntartása. Ha sikerül az új szokásaidat rutinná fejlesztened, akkor nem lesz nehéz fenntartani az új állapotot. Ebben a szakaszban már a visszaesés is ritka.

Ha a szokásformálás szakaszban vissza-vissza esel, az teljesen normális, ne éld meg kudarcnak. Csak a tudatalattid teszteli, hogy melyik életforma a jó neked, de a tudatos éned képes meggyőzni a tudatalattit, hogy az újdonság nem mindig veszélyes.

Hosszútávon fontos, hogy folyamatosan fenntartsd az új szokásokat, és ne térj vissza az egészségtelen szokásaidhoz, így lesznek rutinjaid és sikeres életmódváltásod.

 

Ami segíthet az életmódváltásban:

Az életmódváltás során a motiváció a legfontosabb tényező. Ha valóban motivált vagy, akkor könnyebben fogsz tudni megbirkózni a nehézségekkel. Határozd meg az életmódváltás céljait, és tartsd szem előtt őket!

Már említettem, hogy haladj lépésről-lépésre. Az életmódváltás nem történhet egyik napról a másikra. Fontos, hogy lépésről-lépésre haladjunk, és fokozatosan vezessük be az új szokásokat. A túlzott elvárások csak csalódáshoz vezethetnek.

Segíthet, ha nem egyedül vágsz bele, vagy találsz olyan személyt, közösséget, akik támogatnak. Ha olyanokkal vagy körülvéve, akik csak kritizálni tudnak, nem lesz könnyű dolgod.

Fontos az érzelmi tudatosság is. Az életmódváltás nem csak fizikai dolgokban mutatkozik meg, hanem egy komoly érzelmi megterhelés is. Figyelj az érzéseidre és az észrevételeidre. Tudatosítsd, hogy milyen hatással vannak az új szokások az életedre és hogyan változtatnak meg téged!

Az életmódváltás egy hosszú és izgalmas út, de az eredményeket figyelembe véve, megéri az erőfeszítést.

 

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük