Mi a különbség a stratégia és a terv között?
Ha vannak céljaid, akkor valószínűleg van stratégiád vagy terved, melyek mentén el akarod érni azokat. Talán úgy érzed, hogy ezek egymás szinonimái, de valójában különböző szerepet játszanak a céljaid elérésében.
A stratégia a nagyobb kép, a terv pedig a konkrétumokat tartalmazza, a kettő kiegészíti egymást. Nézzük meg kicsit pontosabban, hogyan működnek!
Mi a stratégia?
A stratégia hosszú távú irányvonalat jelent. Ez az a „nagy kép,” amely meghatározza, merre tartasz, és milyen alapelveket követsz.
(A szó eredetileg a görög „stratégosz” szóból származik, ami „hadvezért” jelent. A stratégia szót a hadsereg hadműveleteinek, a háborúk megtervezésének és irányításának leírására használták. Ma már több területen is használjuk.)
A stratégiának azt is tartalmaznia kell, hogy „mit” és „miért”. Mit akarsz elérni, és miért fontos ez neked? Egy jó stratégia célja, hogy segítsen a döntéshozatalban változó vagy bizonytalan körülmények között.
A stratégiának nincs szigorúan meghatározott határideje, több évet vagy akár évtizedet is átölelhet. Általános prioritásokat határoz meg, kevésbé részletezve a konkrét lépéseket.
Mi a terv?
A terv ezzel szemben sokkal konkrétabb. Részletesen megmutatja, hogy az általános irányelveket hogyan valósítod meg a gyakorlatban. Egy terv lépésről lépésre halad, határidőket és mérföldköveket tartalmaz, amelyek segítségével biztosíthatod, hogy jó úton haladsz. Tulajdonképpen egy feladatlista határidőkkel ellátva. A terv tehát arra ad választ, hogy „hogyan” és „mikor”.
Nézzük meg egy egyszerű példán:
Tegyük fel, hogy az a célod, hogy kockás hasad legyen.
Stratégia
A stratégia azokat az általános irányvonalakat határozza meg, amelyekkel elérheted, hogy kockás hasad legyen. A stratégiád a következő 3 fő elemet tartalmazza:
Étrend optimalizálása: A megfelelő táplálkozás kialakítása, amely alacsony zsírtartalmú, magas fehérjetartalmú és tápanyagban gazdag ételeket tartalmaz, hogy támogassa a zsírvesztést és az izomépítést.
Rendszeres testmozgás: Magában foglalja a rendszeres, jól strukturált edzésprogramot, amely kardió- és erősítő edzéseket is tartalmaz, különösen a hasizomra fókuszálva.
Életmódbeli változtatások: Magában foglalja az egészséges életmód kialakítását, például a megfelelő alvást, a stresszkezelést és a folyadékbevitelt.
Terv
A terv azokat a konkrét lépéseket határozza meg, amelyekkel elérheted a stratégiai célokat. Ez konkrét határidőket, feladatokat és mérföldköveket tartalmaz.
Étrend optimalizálása:
- Étkezés tervezése: Minden hét végén étkezési terv készítése, amely tartalmazza a jövő heti fő étkezéseidet.
- Napi kalóriabevitel és makrotápanyagok követése: Étkezési napló vezetése.
- Heti egy csalónap: Engedélyezz magadnak egy csalónapot hetente, hogy fenntarthasd a motivációt.
Rendszeres testmozgás:
- Heti edzésterv:
- Hétfő, szerda, péntek: Erősítő edzés, különösen a hasizomra fókuszálva (pl. felülések, plank, biciklizés, lábemelés).
- Kedd, csütörtök, szombat: Kardió edzés (pl. futás, úszás, kerékpározás) legalább 30 percig.
- Haladás követése: Kéthetente fotók készítése és haskörfogatmérés, hogy nyomon követhesd a változásokat.
- Heti edzésterv:
- Életmódbeli változtatások:
- Alvás: Alvási rutin kialakítása, minden éjjel 7-8 óra alvásra lenne szükséged.
- Stresszkezelés: Napi 10-15 perc meditáció vagy relaxáció.
- Folyadékbevitel: Napi legalább 2-3 liter víz fogyasztása.
A stratégia és a terv kapcsolata
A stratégia kijelöli a végcélt és az irányt, amerre haladni szeretnél, a terv pedig pontosan megmutatja, melyik utakon menj, hol tarts pihenőt, és hogyan jutsz el a célodhoz.
Mindkettőre szükséged van. Ha csak stratégiád van, de nincs konkrét terved, nehéz lesz haladnod. Ugyanis, ha csak nagyvonalakban tudod, mit akarsz tenni, az nem elég arra, hogy cselekvésre bírjon.
Olyan ez, mint az újévi fogadalom. Ha megfogadod, hogy jövőre egészségesebben fogsz étkezni, akkor nem valószínű, hogy betartod. De, ha ezt sikerül konkretizálnod, például, hogy tartasz heti egy húsmentes napot, azt könnyebben számon tudod kérni magadon.
Tervet viszont nem tudsz létrehozni stratégia nélkül. Ha nincs egy átfogó képed, akkor valójában nem is tudod, hogy hogyan kezdj bele, vagy merre indulj.
Hogyan alkoss stratégiát?
A jó stratégia kidolgozása azzal kezdődik, hogy világosan meghatározod a célodat. Mit szeretnél elérni? Miért fontos ez számodra? Ha tisztán látod a végcélt, könnyebb lesz kialakítani azokat az általános irányelveket, amelyek segítenek a döntéseidben.
Hogyan készíts tervet?
Miután megvan a stratégiád, jöhet a konkrét cselekvési terv kidolgozása. Ehhez tedd fel magadnak a következő kérdéseket:
- Mit kell pontosan tennem, hogy a stratégiai céljaimat elérjem?
- Milyen sorrendben végezzem el ezeket a lépéseket?
- Mikorra szeretném ezeket megvalósítani?
A terv mindig konkrét, mérhető és időhöz kötött. Ez az, ami segít abban, hogy a stratégiád a gyakorlatba ültesd.