Mit jelent felnőttnek lenni?
Elmúltál 18, úgyhogy hivatalosan felnőtt vagy, legalább is törvényeink szerint. De a felnőtté válás nem csupán biológiai folyamat vagy jogi státusz, hanem mentális, érzelmi és viselkedésbeli érettség.
Lehet, hogy valaki már harminc éves, de még mindig gyerekes módon kezeli a konfliktusokat, míg mások huszonévesen képesek érett, felelősségteljes döntéseket hozni.
De mitől válik valaki igazán felnőtté? Hogyan ismerheted fel, hogy érzelmileg és mentálisan érett vagy-e? Az alábbiakban az érett személyiség öt legfontosabb jellemzőjéről lesz szó, példákkal és gyakorlati tanácsokkal.
Önreflexió: Az érettség alapja
Az érett felnőtt tisztában van az érzéseivel, motivációival és viselkedése mögöttes okaival. Például, ha egy nehéz helyzetben nem sikerül elérned a célodat, képes vagy önvizsgálatot tartani. Nem hibáztatod azonnal a környezetet vagy másokat, hanem elgondolkodsz azon, hogy miben lehettél volna jobban felkészült.
A gyerekek a kudarcaikat a külső körülményekre vagy más emberekre hárítják. Ha valóban felnőtt vagy, akkor igyekszel kikecmeregni az áldozatszerepből, és nem helyezkedsz bele önként.
Képzeld el, hogy egy állásinterjún nem sikerül meggyőzni a munkáltatót. A gyerekes reakció az lenne, hogy „Nem kaptam meg a munkát, mert a főnök idióta volt, vagy valaki más protekcióval kapta meg az állást.”
Ezzel szemben egy érett hozzáállás így hangzik: „Valószínűleg nem mutattam be elég jól a képességeimet. Legközelebb jobban felkészülök.” Ez a fajta önreflexió az, ami segít a fejlődésben, és közelebb visz a céljaidhoz.
Felelősségvállalás: Döntéseid és tetteid következményei
Az érettség másik eleme a felelősségvállalás. Ez azt jelenti, hogy felvállalod a döntéseid következményeit, legyenek azok pozitívak vagy negatívak. Egy érett felnőtt nem keres kibúvókat, hanem kész elismerni, ha hibázott, és keresi a megoldást.
Gondolj egy olyan helyzetre, amikor elfelejtettél egy határidőt. A gyerekes reakció az lenne, hogy mentegetőzöl, és másokat hibáztatsz: „Nem volt elég időm, és senki sem szólt róla.” A gyerekek nem szeretik elismerni, ha hibáznak.
Az érett viselkedés ezzel szemben: „Igaz, hogy nem készültem el időben. Tanulok ebből, és legközelebb jobban figyelek a határidőkre.” A felelősségteljes hozzáállás nemcsak hitelesebbé tesz mások szemében, hanem lehetőséget ad arra is, hogy tanulj a hibáidból.
Egy érett felnőtt a saját életéért is felelősséggel tartozik. Ő irányít, bármikor változtathat a saját viselkedésén vagy tulajdonságain, ha nem elégedett, például túlsúly vagy valamilyen függőség esetén.
Felnőttként te vagy az életed és a sorsod ura, de ha nem akarsz felnőni, akkor kiszolgáltatottnak és tehetetlennek érezheted magad.
Érzelmi szabályozás: A belső egyensúly megőrzése
Érett felnőttként képesnek kell lenned arra, hogy a saját érzelmeidet szabályozd, különösen stresszes vagy konfliktusos helyzetekben. A gyerekek érzelmileg nagyon impulzívak, és ki is mutatják, hogy éppen mi tombol bennük. Az érzelmi érettség azt jelenti, hogy nem hagyod, hogy az indulataid irányítsanak. A felnőttek is megtapasztalják érzelmeiket, de amikor cselekvésről van szó, racionális döntéseket hoznak.
Ha például egy vita közepén elveszíted a türelmedet, és kiabálni kezdesz, az gyerekes reakció. Ehelyett az érett felnőtt felismeri az érzelmeit, és képes higgadtan, tiszteletteljesen kommunikálni: „Nem értek egyet, de beszéljük meg, hogyan tudnánk megoldani ezt a helyzetet.”
Ez a képesség nemcsak a személyes kapcsolataidban fontos, hanem a munkahelyi és társadalmi helyzetekben is. Ha megtanulod kontrollálni a dühkitörést vagy kezelni a csalódottságot, az azt mutatja, hogy felelősséget vállalsz az érzelmeidért, és tudatosan alakítod a viselkedésedet.
Az érzelmileg érett emberek nem reagálnak védekező vagy dühös módon a visszajelzésekre sem. Szívesen fogadják az építő jellegű kritikát, egyéb kritikákat pedig nem vesznek a szívükre.
Egészséges kapcsolatok: Határok és kölcsönös tisztelet
Az érettség az emberi kapcsolatokban is megmutatkozik. Egy valódi felnőtt képes tiszteletben tartani mások határait, és egészséges módon kötődni. Ez azt jelenti, hogy nem manipulálsz másokat a saját igényeid kielégítése érdekében, hanem kölcsönös tiszteleten alapuló kapcsolatokat építesz.
Például, ha a barátodnak más tervei vannak a hétvégére, a gyerekes reakció az lehetne, hogy megsértődsz: „Ha nem velem töltöd az időt, akkor biztos nem is vagyok fontos neked!”
Egy érett hozzáállás viszont ilyen: „Értem, hogy most más dolgod van. Akkor találkozzunk jövő héten.” Ez a fajta tisztelet és rugalmasság alapvető az egészséges kapcsolatok fenntartásában.
A felnőttek egyenlőségre törekszenek a kapcsolataikban, míg azok, akik a gyermeki perspektívából működnek, vagy a szülő, vagy a gyermek szerepét vállalják fel szeretteikkel szemben, tehát valamilyen függőségi viszonyban képzelik el a kapcsolatokat.
Célok kitűzése és elköteleződés
A felnőttek proaktívak és önérvényesítőek, nem pedig passzívak és függők. Az érett felnőtt képes hosszú távú célokat kitűzni, és azok mellett elköteleződni. Ez nemcsak azt jelenti, hogy álmodozol a jövőről, hanem hogy képes vagy apró lépésekkel haladni a célod felé, még akkor is, ha az út nehézségekkel van tele.
A gyerekek az első nehézségnél megtorpannak, és ha nincs mellettük egy támogató hang, akkor valószínűleg fel is adják, és másfelé fordul a figyelmük.
Gondolj például a nyelvtanulásra. A gyerekes hozzáállás: „Ez túl nehéz, nem akarom folytatni.” Egy érett ember viszont felismeri, hogy a fejlődés időt és energiát igényel: „Most még nehéz, de ha minden nap gyakorlok egy kicsit, egy év múlva sokkal jobb leszek.” Ez a kitartás az, ami megkülönbözteti az érett személyiséget a gyerekes hozzáállástól.
Hogyan segítheted elő a felnőtté válásodat?
A felnőtté válás nem egy pillanat, hanem egy folyamat. Ezért fontos, hogy tudatosan dolgozz magadon. Az önreflexió fejlesztésére nagyszerű módszer a naplóírás vagy a meditáció, míg a felelősségteljes döntéshozatalt az önálló projektek vezetése segítheti.
Az érzelmi szabályozás gyakorlásához használhatsz relaxációs technikákat, például légzőgyakorlatokat vagy progresszív izomlazítást. A kapcsolataidban próbálj nyitottabb és empatikusabb lenni, és tanulj meg egészséges határokat húzni. A célkitűzésben pedig használhatod a SMART-módszert, amely segít konkrét, mérhető és elérhető célokat megfogalmazni.
Az érettség nem arról szól, hogy tökéletes vagy, hanem hogy fejlődni akarsz. Az a folyamat, ahogyan hibázol, tanulsz, és jobbá válsz, az, ami igazán felnőtté tesz. Ahogyan egyre jobban megérted önmagadat és a világot, úgy válhatsz egyre inkább a saját életed tudatos irányítójává. És végső soron talán ez a felnőtté válás valódi lényege.
Forrás:
https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-human-experience/201306/six-aspects-of-being-an-adult