Pszichológia

Mi a tudatalatti és hogyan befolyásol minket?

A tudatalatti egy pszichológiai fogalom, amelyet Sigmund Freud, az ismert osztrák pszichoanalitikus vezetett be. A tudatalatti olyan része az emberi elmének, amely nem közvetlenül hozzáférhető vagy nem tudatosan irányítható.

Olyan lelki folyamatokat és tartalmakat rejt, amelyek nem tudatosak, de mégis erőteljesen befolyásolják gondolkodásunkat, érzelmeinket és viselkedésünket. A tudatalatti tárolhat múltbeli tapasztalatokat, érzéseket, vágyakat, félelmeket stb.

A tudatalatti tartalmait nem könnyű megismerni, de bizonyos módszerekkel, mint például a hipnózis, az álomfejtés, a pszichoanalízis vagy a szabad asszociáció, felszínre hozhatók.

A tudatalatti a tudat számára nehezen elérhető, de hatással van rá, és néha áttör rajta, például álmokban, elszólásokban, vagy neurotikus tünetekben.

 

Van-e különbség a tudatalatti és a tudattalan között?

Hétköznapi értelemben szinonimaként használjuk őket. Freud eredetileg a tudattalan kifejezést használta, de később használta a tudatalatti kifejezést is. A szavak a német nyelvben is hasonlóan közel állnak egymáshoz, de nem azonosak (a tudatalatti a das Unterbewusste; a tudattalan a das Unbewusste).

A félreértések elkerülése végett Freud egy ponton ragaszkodott a tudattalan kifejezéshez, talán azért, hogy világos legyen, a tudat és a tudatalatti között nincs alá-fölé rendeltségi viszony, hanem szorosan kapcsolódó elemek.

A legtöbb szakirodalomban, ahol a mentális működésről van szó, Freudhoz hasonlóan, inkább a „tudattalan” szót használják.

A „tudatalatti” szó inkább a laikus szakirodalomban jelenik meg és a köznyelvben. Mivel ez nem egy szakcikk, hanem egy ismertető, ezért én is ezt használom.

Általánosságban mindkét kifejezés arra utal, hogy az emberi elmében léteznek olyan tartalmak vagy folyamatok, amelyek nem tudatosan hozzáférhetők vagy irányíthatók.

 

Mit tartalmaz a tudatalatti?

A tudatalatti tartalmaz elfojtott vagy elfeledett emlékeket, érzéseket, vágyakat, félelmeket és konfliktusokat, amelyek befolyásolhatják a gondolkodásunkat, az érzelmeinket és a viselkedésünket.

Továbbá ösztönös reakciókat, vagyis olyan viselkedési mintákat vagy válaszreakciókat, amelyek automatikusan jönnek létre az adott helyzetben vagy körülmények között.

Az álmokkal is kapcsolatba hozható. Az álmok és az alvás közbeni mentális tevékenységek jelentős része nem tudatos, vagyis olyan tartalmakat rejt, amelyek a tudatos életünkben nem jelennek meg.

 

Hogyan hat a személyiségünkre a tudatalatti?

 

Negatív értelemben:

 

A tudatalatti érzelmek és ösztönös reakciók befolyásolják mindennapi viselkedésünket és döntéseinket. Az elfojtott emlékek hatással lehetnek az érzéseinkre is, anélkül, hogy tudnánk róla.

Például, ha valaki egy korábbi traumát élt át, az tudatalatti félelmeket vagy agressziót válthat ki, amelyek befolyásolhatják az interakcióikat másokkal.

 

A tudatalatti miatt kialakulhatnak önkorlátozó minták, amelyek akadályozhatnak bennünket abban, hogy kihasználjuk a teljes potenciálunkat vagy elérjük a kitűzött célokat.

Például lehet, hogy valaki tudat alatt úgy hiszi, hogy nem érdemli meg a sikert, vagy hogy nem képes megbirkózni az új kihívásokkal.

 

A tudatalatti gyakran vezet automatikus reakciókhoz és szokásokhoz, amelyek nem feltétlenül szolgálják a hosszú távú céljainkat.

Például lehet, hogy valaki automatikusan elkerüli a konfliktusokat, anélkül, hogy tudatában lenne ennek a viselkedési mintának.

 

A tudatalattinak abban is lehet szerepe, hogy milyen típusú kapcsolatokba kerülünk és milyen viselkedési mintákat ismétlünk meg a kapcsolatainkban.

Például lehet, hogy valaki tudat alatt vonzódik azokhoz a partnerhez, akik reprodukálják a gyermekkori mintákat vagy a korábbi kapcsolati sebeket.

 

Pozitív értelemben:

 

Nem csak rossz dolgok származhatnak a tudatalattiból. A tudatalatti gazdag forrása lehet a kreativitásnak és az intuíciónak. Az olyan folyamatok, mint az asszociáció és az álmodozás, segíthetnek az új ötletek és megoldások generálásában.

A tudatalatti számos öngyógyító mechanizmust is tartalmaz, amelyek segíthetnek a nehézségekkel és traumákkal való megküzdésben.

Például az álmok és az álomfolyamatok segíthetnek az érzelmi feldolgozásban és az érzelmi gyógyulásban.

A tudatalatti gyakran felismeri és feldolgozza a problémákat és konfliktusokat a tudatos észlelés előtt. Segíthet abban, hogy új megvilágításba helyezd az adott helyzetet vagy problémát, és megtaláld a megoldást.

 

A tudatalatti felfedezése

A tudatalatti felfedezése lehetővé teszi számunkra, hogy felismerjük és megértsük azokat a mélyen gyökerező mintákat és mechanizmusokat, amelyek hatással vannak életünkre és viselkedésünkre.

A tudatalatti tartalmak és mechanizmusok felfedezése és feldolgozása segíthet a mélyebb önismeret kialakításában. Az elfojtott vagy elfelejtett emlékek és érzelmek felismerése és megértése segíthet abban, hogy megoldást találj a múltbeli traumákra vagy konfliktusokra, és jobban megértsd a saját reakcióid. Ez azonban kemény munka és jobb, ha szakemberre bízod.

Viszont a tudatalatti felfedezése segíthet növelni a tudatosságod az érzelmeidről, a gondolataidról és a viselkedési mintáidról. Ez lehetővé teszi, hogy jobban megértsd önmagad és másokat, és hatékonyabban kezeld az élet kihívásait és nehézségeit.

 

Forrás:

https://www.health.harvard.edu/blog/unconscious-or-subconscious-20100801255

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük