Filmajánló: Sérülés (2015.)
Will Smith-től több filmet is ajánlottam már, úgy látszik valahogy a profiljához tartozik, hogy ilyen motiváló movie-kat csinál. Ott van például a Boldogság nyomában, vagy a Richard király, amik szintén nagyon jók, de ez a Sérülés című, igaz történeten alapuló film is elég erős üzenetet hordoz.
A sztori
Dr. Bennet Omalu egy nigériai származású neuropatológus, aki Pittsburghben dolgozik. Egy rendkívüli boncolás során megdöbbentő felfedezést tesz egy veterán futball játékoson.
Arra a következtetésre jut, hogy a foci okozta a halálát, vagyis az, hogy a pályán túl sokat ütközött és túl sokszor verte be a fejét. Amerikai fociról van szó, ami egy eléggé durva sport, és hiába a profi védőfelszerelés, a játékosok folyamatosan agyrázkódásokat szenvednek, ami ahhoz vezet, hogy károsodik az agyuk. Már fiatalon idegrendszeri problémáik lesznek, melyek sokszor öngyilkosságba hajszolják őket.
Ezt a jelenséget Dr. Bennet Omalu CTE-nek (krónikus traumatikus enkefalopátia) nevezte el, és publikálta is két szerzőtárssal egy komoly orvosi szaklapban.
Ahelyett, hogy elismerést kapna a felfedezéséért, megkezdődik a boszorkányüldözés. A Futball Liga ugyanis nem hagyhatja, hogy aláássák a hírnevét, ezért mindent bevetnek, hogy Omalut félresöpörjék. Mert ha ez a hír eltejed, és sokan igaznak hiszik, akkor a futballnak befellegzett, mivel édesanyák nem fogják halálba küldeni a gyerekeiket, inkább valami kevésbé erőszakos sportot választanak.
Omalu kutatásai során egyre mélyebbre ás, és megpróbálja bebizonyítani, hogy ezek a sérülések közvetlen kapcsolatban állnak az amerikai futball veszélyes természetével. Sajnos több halálos eset is az igazát bizonyítja, tudományos szempontból tehát nem kérdés, hogy igaza van, mégis teljesen ellehetetlenítik a pályáját, végül el is kell költöznie a városból.
Egy kis ember a nagy szórakoztató iparral szemben, az igazság a hatalommal és a pénzzel szemben. Azt gondolnánk, hogy nem győzhet, de talán mégis. Kérdés, hogy mi számít ebben az esetben győzelemnek?
Miért érdemes megnézni?
A film egyik legerősebb üzenete, hogy az igazságot soha nem szabad elhallgatni, még akkor sem, ha hatalmas ellenszélben kell megvédeni. Omalu nemcsak a tudományos integritását tartotta fontosnak, hanem az emberi életek védelmét is. Az erkölcs és a hivatástudat fontosabb a pénznél vagy a hatalomnál.
A film megtartja az események valósághűségét, és érzékletesen mutatja be az orvosi kutatások bonyolultságát. Végig sikerül fenntartani a feszültséget és lekötni a figyelmet. Will Smith is jól játszik benne, és a mellékszereplők is jól lettek kiválasztva.
A film néhol leegyszerűsíti az NFL kontra Omalu konfliktust, ami miatt az események időnként túlzottan hollywoodinak tűnnek. De talán ez belefér.
Mit tanulhatsz belőle?
- Ha kiállsz az igazadért, az sokszor áldozatokkal járhat, viszont hosszú távon megtérül.
- Nem számít mekkora az ellenség, van esélyed győzni, ha az igazság melletted áll.
- Kis emberként is nagy változásokat hozhatsz a világba.
- Nincsenek véletlenek.
Nézd meg, ha egy olyan filmet keresel, amely inspirál és elgondolkodtat, miközben egy valós, izgalmas történetet mesél el.


Ez is érdekelhet...

Az introvertált és az extrovertált személyiségjegyek különbségei
2022-11-20
Corey Keyes elmélete a virágzásról és a hervadozásról
2023-04-29