Motiváció és zene
Azzal valószínűleg nem mondok újat, hogy a zenének nagy hatása van az érzéseinkre. De vajon érezhetjük-e magunkat tőle energikusabbnak vagy lelkesebbnek?
Ha van hozzá füled, mindenképpen. Miért hat ránk így a zene, és mi történik pontosan az agyunkban, amikor zenét hallgatunk?
Hogyan hat a zene a motivációra?
Biztosan te is érezted már, hogy zenével jobban megy az edzés, a takarítás, vagy akár a koncentráció.
A zene az érzelmeinket célozza meg, képes közvetlenül hatni rájuk, és kiváltani belőlünk különféle érzéseket, mint például öröm, szomorúság vagy izgalom.
Az érzelmi reakciók fontosak a motiváció szempontjából, mivel azok befolyásolják a viselkedésünket és döntéseinket. A motiváció is erősen érzelmi jellegű, mondhatjuk, hogy „érzelmi töltetű akarás”. Egy energikus dal pedig képes felfokozni az érzelmeinket, amivel lendületet ad.
A zene hallgatása során különböző biokémiai folyamatok indulnak el az agyban. Például bizonyos dallamok vagy ritmusok serkenthetik az endorfinok és a dopamin kibocsátását, melyek a jó közérzetért és a motivációért is felelősek. Ennek eredményeként fokozódik az örömérzet és a motiváció, ami segíthet az aktivitásunk fokozásában.
Egy tanulmány szerint az emberek zenehallgatás közben lényegesen tovább edzenek, mint anélkül. A magas tempójú zene hallgatása nagy intenzitású edzés közben javíthatja a teljesítményt anélkül, hogy úgy éreznénk, hogy jobban megerőltetjük magunkat. Más szóval, bár lehet, hogy keményebben edzünk, de nem érezzük keményebbnek, ha zenét hallgatunk közben.
A futók például nemcsak gyorsabban tudnak futni zenehallgatás közben, hanem kitartóbbak is és nagyobb állóképességet mutatnak. Az edzés-zene ideális tempója valahol 125 és 140 ütés/perc között van.
A zenének ez a hatása leginkább az alacsony és közepes intenzitású edzések esetében a leglátványosabb. Tehát egy átlagember jobban profitál az edzés közbeni zenehallgatásból, mint egy profi sportoló.
Milyen típusú zene képes motiválni?
A zenére adott érzelmi reakciónk nagyon egyéni. Elég sok dolog befolyásolja, hogy milyen érzelmi reakciód van egy zenére. Például egy technikailag lehangoló dal is lehet katartikus és megnyugtató számodra.
Az egyes dalokhoz kapcsolódó emlékek, élmények és értékek motiváló erővel bírhatnak. Például egy olyan dal, ami emlékeket idéz fel egy boldog vagy sikeres időszakból hasonló érzéseket hívhat elő és motiváló lehet. Vagy egy olyan dal, amitől szerelmesnek érzed magad, szintén erőt adhat.
Általánosságban elmondható, hogy a gyors tempójú, lendületes, energikus zene képes motivációt kiváltani. Aztán ott vannak az inspiráló és epikus zenék, vagyis olyan zenék, amelyek nagyobb célokat és ambíciókat idéznek fel, például filmzenék vagy klasszikus művek.
Sokat számít a dalszöveg is, ami valamiképpen pozitívan hat rád, és képes olyan állapotba hozni, hogy erősnek és lelkesnek érzed magad tőle.
Hogyan használhatod a zenét?
Először is gondold át, hogy milyen hangulatba szeretnél kerülni, aztán készíts hozzá lejátszási listát!
Igény szerint beállíthatsz egy érzelmi állapotot, ha olyan zenét választasz, amely egy adott érzelmi reakciót vált ki belőled. Használhatod a zenét eszközként edzés közben vagy akár koncentrációt igénylő munka háttereként, de stresszoldásra is, vagy boldogságlöketként.
Ha koncentrációhoz választasz zenéket, akkor jobb, ha olyan zenéket választasz, melyek nem izgatnak fel túlságosan, különben nehéz lesz fókuszálni. Az instrumentális, szöveg nélküli zenék ilyenkor az ideálisak.
Ne aszerint rakd össze a lejátszási listáid, hogy mi a menő, mert akkor nem fogod azt a hatást elérni, amit szeretnél! Olyan dalokat válassz, melyek képesek érzelmileg abba az állapotba hozni, amit szeretnél elérni.
Ha fokozni szeretnéd a dopaminlöketet, akkor használd a véletlenszerű lejátszási módot, ugyanis, ha megszokja az agyad, hogy ugyanazok a zenék ismétlődnek ugyanabban a sorrendben, egy idő után nem fogod elérni azt a hatást, amit szeretnél. És néha érdemes frissíteni a lejátszási listáidat! (Mondom ezt én, aki kamasz korom óta ugyanazokat a zenéket hallgatja.)
Forrás:
https://www.verywellmind.com/surprising-psychological-benefits-of-music-4126866