Könyvajánló: Szondy Máté: Tudatos változás
A könyv alcíme: Hogyan formáljuk át önmagunkat és szokásainkat a mindfullness segítségével?
Miközben olvastam, rájöttem, hogy sokkal jobban szeretem magyar szerzők írásait olvasni önfejlesztő és pszichológiai témakörben, mert mélyebben gondolkodnak és ragadják meg a problémát, mint népszerűbb amerikai társaik. Szondy Máté könyvét élvezettel olvastam, de ami még fontosabb, nagyon hasznosnak találtam.
A mindfullness technikát használja fel arra, hogy változtatni tudjunk szokásainkon, ahogy az alcím is mutatja. (Ha nem tudod, mi a mindfullness, akkor olvasd el ezt a cikket: Mi a mindfullness?)
Miért ragaszkodunk a káros szokásokhoz?
Miért csinálok bármit is, ha tudom, hogy az káros nekem? A szokások lényegében automatizmusok, és vannak köztük olyanok, melyek eltávolítanak minket a valódi céljainktól, ezeket nevezzük káros szokásoknak. Azért szabadulunk meg ezektől nehezen, mert a hosszú távú jutalmakkal szemben inkább az azonnali jutalmakat részesítjük előnyben. Túl nehéz számunkra a kielégülés elhalasztása, így vagyunk összerakva. De lehet-e ezen változtatni? Naná!
Lehetséges-e a változás?
A változás két tényezőtől függ: attól, hogy mennyire hiszünk a változásban, és attól, hogy mennyire félünk tőle.
„Ha hiszünk abban, hogy tudunk változni, sokkal kevésbé félünk a kihívásoktól; az esetleges kudarcot nem éljük meg tragédiának…”
Ha hiszünk a változásunkban, azzal lendítünk is rajta, mert ez a hit önbeteljesítő jóslatként működik. A változást nem úgy kell elképzelni, mint ami egyik pillanatról a másikra megtörténik, hanem folyamatként kell gondolni rá. Ebben a folyamatban a visszaesés gyakran megtörténik, de ez természetes. Ha szoktál már le tudatosan valamiről (pl. cigi), biztos ismerős neked ez a jelenség.
Hogyan változtathatunk a szokásainkon?
Először is számot kell vetni a rossz szokásainkkal, erre van is egy táblázat a könyvben, amit segítségképpen lehet használni. Ha a számvetéssel megvagyunk, ráléphetünk a változás útjára.
Az 5K-elmélet segít a szokásformálásban
Környezet: érdemes úgy alakítani a környezetünket, hogy kevesebb kiváltó tényezővel találkozzunk, akkor könnyebben leszünk tudatosak.
Következmény: alkalmazhatunk jutalmazásos és büntetéses módszert magunkon.
Kiváltás: próbáljuk meg helyettesíteni a rossz gondolatot vagy cselekvést egy jobbal.
Készülés: fel kell készülni olyan pillanatokra, amikor gyengék vagyunk, kell egy terv erre az esetre.
Konkrét: konkretizálni kell a célokat.
A tudatos jelenléttel felszabadíthatjuk az elmét a rossz beidegződésektől, így a káros szokásainktól is könnyebben megszabadulunk. A folyamat nagyjából ebben az 5 lépésben foglalható össze:
- Állítsd meg a megkezdett és elkerülni kívánt cselekvést!
- Figyeld meg, mi történik a testedben, milyen érzések és gondolatok törnek fel!
- Vegyél néhány mély levegőt és figyeld az útját!
- Terjeszd ki a figyelmedet az egész testedre!
- Reagálj tudatosan, a számodra fontos értékeket és célokat szem előtt tartva dönts a viselkedésedről!
Ez csak néhány gondolat a könyvből, remélem, sikerült kedvet csinálnom ahhoz, hogy elolvasd. Én 4 A4-es oldalt jegyzeteltem ki belőle magamnak, szóval nagyon tartalmas olvasmány, de nem tankönyvszerűen száraz. Sok esettanulmányt és példát találsz benne, sőt talán önmagadat is. Nekem megnyugtató érzés volt olvasni.


Ez is érdekelhet...

Mire jó az A-vitamin?
2024-11-24
Ignorálás a hatékony koncentrációért
2024-01-28