Önismeret

Mit nevezünk identitásnak?

Minden ember rendelkezik identitással, de vajon tudjuk-e, mit is jelent ez a fogalom? Az identitás ugyanis nem pusztán egy címke, amelyet magunkra ragasztunk; sokkal inkább egy dinamikus, összetett rendszer, amely az életünk különböző aspektusait öleli fel, és meghatározza, kik is vagyunk valójában.

Az identitás meghatározza, kik vagyunk, hogyan látjuk önmagunkat, és hogyan azonosítjuk magunkat. Az identitás azonban nem statikus, hanem folyamatosan változik, fejlődik és alakul, miközben különböző tapasztalatokat szerzünk és új szerepeket vállalunk életünk során.

Sok szerepben kell helytállnunk az életünk során, sokoldalúak vagyunk, mégis önazonosak. Az identitás segít abban, hogy önmagunk különböző változatai (a szülői én, a karrier-én, a szexuális én) egyetlen összefüggő egésszé olvadjanak össze, egy Én-né.

Az identitás szó a latin „identitas” kifejezésből ered, amely az „idem”, vagyis „ugyanaz” szóból származik. Ez az eredeti jelentés – az azonosság – a modern felhasználásban is fontos, hiszen az identitás az önmagunkkal való kapcsolatunkat, azonosságunkat fejezi ki.

 

Miből tevődik össze az identitásunk?

Már említettem a különböző szerepeinket, de az identitásunk ennél sokkal összetettebb. Számos különböző összetevőből áll, amelyek együttesen alkotják azt az egyedi képet, amelyet magunkról hordozunk. Ide tartoznak a személyes tulajdonságaink, értékeink, hiedelmeink, a társadalmi szerepeink, valamint bármilyen csoporthoz való tartozásunk.

 

Mi formálja az identitásunkat?

Az egyik legfontosabb formáló erő a társadalmi környezet, amelyben felnövünk. A kultúra, a család, az iskola és a barátok mind formálják, hogyan látjuk önmagunkat, milyen értékeket vallunk, és hogyan illeszkedünk a társadalomba.

A gyermekkorban megszerzett tapasztalatok és a családi háttér különösen nagy szerepet játszik az alapvető identitás kialakulásában. A szülők, mint elsődleges minták, nagy hatással vannak arra, hogyan alakul ki az önazonosságunk, és milyen szerepeket veszünk fel az életünk során.

Azonban nem csak a környezet hatására alakul, ha már érik a gondolkodásunk, akkor mi is aktív szereplői vagyunk ennek a folyamatnak. Az élet során meghozott döntéseink, választásaink, a személyes tapasztalataink és az önismereti folyamatok mind hozzájárulnak az identitásunk formálásához. Ez egy dinamikus folyamat, amely során állandóan értékeljük és újraértelmezzük magunkat.

 

Miért és hogyan alakul át az identitásunk?

Ahogy új tapasztalatokat szerzünk, új szerepeket vállalunk, és új környezetekhez alkalmazkodunk, az identitásunk is úgy alakul. Miért van ez a folyamatosa változás? Ennek számos oka lehet, kezdve az életciklus változásaival, a személyes fejlődéssel, egészen a környezeti és társadalmi hatásokig.

Az élet különböző szakaszaiban különböző szerepek és felelősségek válnak fontossá, amelyek hatással vannak az identitásunkra. Például a serdülőkorban még csak keressük a saját identitásunkat, a függetlenedés lesz a fő szempont. A fiatal felnőttkorban pedig a szakmai életbe lépés, a párkapcsolatok kialakítása és a szülővé válás új identitáselemeket hozhat létre.

A kritikus életesemények is, mint például egy komoly betegség, válás vagy veszteség, gyakran mélyreható változásokat hoznak az identitásban. Ezek az események arra késztethetnek bennünket, hogy újraértékeljük önmagunkat.

Az új kulturális hatások, például egy másik országba való költözés, vagy egy új közösséghez való csatlakozás, szintén új perspektívákat és identitáselemeket hozhatnak létre.

 

Milyen az erős identitás?

Az önazonosság az az érzés, hogy hűek vagyunk önmagunkhoz, hogy az identitásunk különböző részei összhangban vannak egymással, és egy koherens egészet alkotnak. Az önazonosság akkor erős, ha képesek vagyunk azonosulni azzal, akik vagyunk, és ha az életünk különböző aspektusai összhangban állnak az értékeinkkel, hiedelmeinkkel és céljainkkal.

Ha az identitásunk különböző részei között ellentmondás vagy konfliktus áll fenn, az gyengítheti az önazonosság érzését. Például, ha valaki egy bizonyos munkahelyi szerepben nem érzi magát hitelesnek, vagy ha az életének egy aspektusa nincs összhangban a személyes értékeivel, az önazonosság sérülhet. Ezért fontos, hogy időnként átgondoljuk, hogyan is határozzuk meg önmagunkat, és biztosítsuk, hogy az identitásunk összhangban legyen azzal, akik valóban vagyunk.

 

Valós vs. digitális identitás

A digitális korszak új dimenziókat hozott az identitás és az önazonosság kérdésébe. A közösségi platformok lehetővé teszik számunkra, hogy új identitásokat hozzunk létre, olyanokat, amelyek eltérhetnek a valós énünktől. Az online identitásunk egy mesterségesen létrehozott megszűrt verziónk.

Fennáll a veszélye annak, hogy az online identitásunk nagyon eltávolodik a valós önmagunktól, ami hosszú távon negatívan hathat az önazonosságunkra, és egyben a mentális egészségünkre is.

Szerintem fontos a hitelesség és az önazonosság fenntartása a digitális térben is. Ez azt jelenti, hogy törekednünk kell arra, hogy az online megjelenésünk összhangban legyen a valós életünkkel és valódi értékeinkkel. Minden más csak képmutatás.

 

Forrás:

https://www.psychologytoday.com/us/basics/identity

Érdekel a véleményed, kérlek oszd meg velünk!

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük